Odkryj Szczecin

Ludzie, miejsca, możliwości

Szczecin w Europie

1058 km Oslo
499 km Praga
467 km Kopenhaga
140 km Berlin
Szczecin
265 km Poznań
363 km Wrocław
565 km Warszawa

Szczecin, stolica województwa Zachodniopomorskiego, leży przy ujściu rzeki Odry do Zalewu Szczecińskiego w północno-zachodniej części Polski. Jedyne 140 kilometrów dzieli nas od Berlina, 265 od Poznania, 363 od Wrocławia, 467 od Kopenhagi, 499 od Pragi, 565 od Warszawy i 1058 od Oslo. Wbrew powszechnym opiniom, Szczecin nie leży nad morzem – ale od nadbałtyckich plaż dzieli nas jedyne 80 kilometrów.

Szczecin to historyczna stolica Księstwa Pomorskiego, którego zachodnia część wraz z wyspą Rugią znajduje się dzisiaj w Niemczech. Jest to największe miasto Euroregionu Pomerania.

Mieszkając w Szczecinie, możesz śmiało odkrywać Europę – podróżując na lądzie, w powietrzu, a nawet przez morze! Połączenia lotnicze z portu Szczecin-Goleniów obejmują miasta takie jak: Warszawa, Dublin, Liverpool, Londyn Stansted, Londyn Luton, Oslo, Stavanger

Z pobliskiego Świnoujścia pływają również promy do Szwecji – do Ystad i Trelleborg. Promem przez Szwecję można też dopłynąć do Danii, na trasie Świnoujście - Kopenhaga.

Miejsca

Poznaj najciekawsze miejsca w mieście!

Kultura

Filharmonia

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jest konstrukcją niezwykłą; przypomina górę lodową wyłaniającą się z miejskiej zabudowy. Strzeliste bryły oraz przeszklona fasada, uzupełnione o iluminacje świetlne potrafią przyciągać wzrok. Zaprojektowany przez barcelońskie studio Barozzi Veiga gmach zdobywa uznanie międzynarodowej prasy branżowej, promując Szczecin jako przestrzeń otwartą na innowacje.

Więcej

Wybudowany na miejscu powstałego w 1884 Konzerthausu, zniszczonego podczas alianckich nalotów na Szczecin i rozebranego po wojnie. Powstała w ten sposób wyrwa w strukturze zabudowy prowokowała liczne dyskusje o miejscu dla szczecińskich melomanów. Oddany w 2014 roku gmach zachwycą zewnętrzną formą i nowoczesnym wykończeniem wnętrza. W połączeniu z światowej klasy akustyką tworzy magiczne miejsce, przyciągając takie sławy jak Steve Vai.

Muzeum Techniki i Komunikacji

W dawnej opuszczonej zajezdni tramwajowej, dzięki pasji i wytrwałości Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji miejskiej, otwarto w 2010 roku Muzeum Techniki i Komunikacji. Dzięki otrzymanemu grantowi udało się wyremontować obiekt, naprawić i przywrócić do używalności znajdujące się tam stare tramwaje, oraz zakupić od warszawskiego kolekcjonera zbiór 32 zabytkowych samochodów i 56 motocykli. Tak rozpoczęło swą działalność wielokrotnie nagradzane Muzeum i Zajezdnia Sztuki.

Więcej

Ta wyjątkowa kolekcja i świetnie przeprowadzona renowacja zabytkowego budynku przyciągają ludzi eksponatami, programami edukacyjnymi oraz wydarzeniami kulturalnymi. Wypełniony naturalnym światłem, ciekawie wykończony budynek stał się popularnym miejscem sesji fotograficznych; wykorzystano go też jako galerię oraz miejsce pokazów mody. Warto śledzić bieżące wydarzenia i odkrywać skarby sprowadzane na tymczasowe wystawy.

Teatr Kana

Teatr Kana i towarzyszący mu klub Piwnica Kany to stałe miejsca na kulturalnej mapie Szczecina. Ten alternatywny teatr zdobył w 1994 prestiżowe nagrody First Fringe i Critics Award na Światowym Festiwalu Sztuki w Edynburgu, i otrzymał od miasta siedzibę przy placu św. Piotra i Pawła. Odtąd przy reprezentacyjnym wjeździe do centrum miasta, wśród estakad i mostów Trasy Zamkowej, bije jedno z jego kulturalnych serc.

Więcej

Kana wypełnia swą misję kulturalną przez organizację cyklicznych festiwali teatralnych, akcji artystycznych promujących transgraniczną współpracę, czy warsztatów teatralnych i tanecznych. Przykładem są Spoiwa Kultury – początkowo międzynarodowy festiwal teatrów ulicy, do dziś charakteryzuje się spektaklami czy akcjami artystycznymi w przestrzeni miejskiej, w parkach czy scenach na świeżym powietrzu.

Piwnica Kany pełni swą międzykulturową funkcję jako gospodarz Tandemów Językowych. Tandemy to spotkania obcokrajowców mieszkających w Szczecinie z ludźmi pragnącymi praktykować języki obce w nieformalnej atmosferze i międzynarodowym gronie. Tradycyjnie przygotowanych jest kilka stołów z językami (angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, czasem też bułgarski czy turecki), oznaczonych flagami państw. Udział jest bezpłatny; wystarczy przyjść o wybranej godzinie i dosiąść się do danego stolika.

Kino Pionier

Szczecin może się pochwalić uznanym w Księdze Rekordów Guinnessa najstarszym nieprzerwanie działającym kinem na świecie. Powstałe 26.09.1909 jako Helios, dziś nosi nazwę Pionier i swą kameralną atmosferą od lat przyciąga miłośników dziesiątej muzy.

Więcej

Kino wyposażone jest w dwie sale. Sala główna nazywana jest historyczną - z racji tego, iż to właśnie w niej od ponad stu lat prezentuje się filmy. Jej rozmiary, nieprzystające do wielkości sal dzisiejszych multipleksów, są idealne dla prezentowanych tu filmów spoza grona wielkich komercyjnych produkcji. Kino europejskie, azjatyckie czy południowoamerykańskie, jakie jest tu najczęstszym gościem, preferuje widzów poszukujących bardziej ambitnych produkcji. Druga Sala: Kiniarnia jest miejscem, gdzie można przy kawiarnianym stoliku obejrzeć niemy film przy akompaniamencie wiekowego pianina.

Trafostacja Sztuki

W starej transformatorowni stworzono nowoczesną przestrzeń wystawową. Industrialny budynek przeszedł gruntowny remont w latach 2012-2013. Jego bryła została uzupełniona o modernistyczne wyposażenie, tworząc kilkupiętrową przestrzeń umożliwiającą wykorzystanie budynku do zróżnicowanej działalności wystawowej. Szczególne wrażenie robi hala główna, która jest w stanie pomieścić projekty znacznych rozmiarów.

Więcej

Obiekt wykorzystywany jest jako przestrzeń wystawowa dla sztuki współczesnej. Staje się częścią organizowanych w mieście festiwali, koncertów, prezentacji filmów czy spotkań autorskich. Poprzez swoje programy stara się aktywizować również starszych mieszkańców miasta, tworzy wspólną przestrzeń z pobliskim kościołem Jana Ewangelisty i prowadzi księgarnio-kawiarnię bogatą w tytuły związanych z szeroko pojętą działalnością artystyczną.

Zamek Książąt Pomorskich

Dawna rezydencja pomorskiej dynastii Gryfitów służy dzisiaj wszystkim mieszkańcom miasta. Mocno zniszczony wojennymi bombardowaniami, Zamek został odbudowany tak, aby odwzorowywał siedzibę ostatnich członków rodu Gryfitów, pomijając późniejsze zmiany i przebudowy dokonane po wygaśnięciu lokalnej dynastii.

Więcej

W tutejszym Centrum Informacji Turystycznej można bezpłatnie zdobyć informatory opisujące czerwony szlak dla zwiedzających wymalowany na ulicach miasta. Na Zamku działa teatr, kabaret, opera, kino i muzeum rodu z pod znaku Gryfa. Częstym widokiem są tam młode pary, ponieważ funkcjonuje tam Sala Ślubów szczecińskiego USC. Scena na głównym dziedzińcu gościł światowej sławy artystów, takich jak Chic Corea, Marcus Miller, Bobby McFerrin, Mariza czy Hugh Laurie.

Jezioro Szmaragdowe

Przepiękne jezioro w prawobrzeżnej części Szczecina, poza piękną taflą w kolorze jego nazwy, może się pochwalić ciekawą historią. W latach 60. XIX wieku powstała tam kopalnia kredy dla rozwijającego
się dopiero przemysłu cementowego. Produkcja cementu stanowiła 25% udziału w całych Niemczech. Pozostałości po tej świetności to elementy kolejki wąskotorowej i grota wybudowana w celach pokazowych.

Więcej

Powstanie samego jeziora wiąże się z katastrofą w kopalni, kiedy pracownicy dotarli do wód gruntowych i musieli się ewakuować, pozostawiając na dzisiejszym dnie wyposażenie i sprzęt. Zalewająca wszystko woda zareagowała ze związkami wapnia, co dało właśnie ten szmaragdowy kolor. Bajkowość tego miejsca została odpowiednio wykorzystana - powstały szlaki spacerowe, miejsca biwakowe, oraz lokalne Centrum Informacji Turystycznej.

Puszcza Bukowa

Rozległa na 80 km2 Puszcza Bukowa obejmuje częściowo południowo-wschodnie dzielnice miasta oraz sąsiednie gminy. Położona na wzgórzach, charakteryzuje się zróżnicowaniem krajobrazu, rzadko spotykanymi gatunkami roślin i zwierząt. Porozcinane siecią głębokich dolin, jarów i strumieni, bogate w jeziora tereny puszczy są doskonałym miejscem dla miłośników przyrody.

Więcej

Zapaleni odkrywcy mogą wybrać się tu w poszukiwaniu pradawnych cmentarzysk kurhanowych, słowiańskich grodzisk, jak i odkryć perłę zachodniopomorskiego ceglanego gotyku - klasztor cystersów
w Kołbaczu. Liczne dobrze oznakowane szlaki pozwalają dobrać optymalną dla siebie trasę na wyprawę,
od krótkiego spaceru po całodniową wycieczkę przez mniej uczęszczane szlaki.

Jasne Błonia

Jasne Błonia to obszerny zieleniec biegnący od gmachu Urzędu Miasta w kierunku Parku Kasprowicza. Składa się nań fontanna, aleje platanów i zielona przestrzeń wypełniająca się mieszkańcami miasta w ciepłe dni. Jedno z ulubionych miejsc Szczecinian na spacery warto zobaczyć w każdą pogodę. Majestatyczne aleje są największym skupiskiem platanów w Polsce, a wizerunkowo konkurują tylko z dwoma pomnikami charakterystycznymi dla Błoni.

Więcej

Pierwszy to pomnik papieża Jana Pawła II, upamiętniający jego wizytę w mieście i spotkanie z wiernymi na Błoniach w 1987 roku - monument został postawiony w miejscu, z którego przemawiał papież. Drugi zaś to Pomnik Czynu Polaków. Pod postacią trzech zrywających się do lotu orłów przedstawia trzy pokolenia mieszkańców odbudowujących polski Szczecin. Z racji swoich rozmiarów stał się lokalną dominantą i jednym
z rozpoznawalnych symboli miasta.

Jezioro Głębokie

Jezioro Głębokie znajduje się w północno-wschodniej części miasta. Doskonale skomunikowane, stanowi popularne miejsce odpoczynku dla mieszkańców miasta. Kąpielisko latem zapełnia się plażowiczami, okoliczne szlaki są doskonałym miejscem na jogging, a liczne miejsca biwakowe w ciepłe wieczory przyciągają miłośników ognisk i grillowania na świeżym powietrzu.

Więcej

Okoliczna dzielnica charakteryzuje się pięknymi niemieckimi willami z lat 30. XX wieku. Długie na półtora kilometra i szerokie na trzysta metrów jezioro okrąża malowniczy szlak, od którego odchodzą rozgałęzienia pozwalające odkrywać dalsze tereny zielone na północny zachód od miasta. Rozciągające się do granicy z Niemcami łąki i jeziora goszczą stadniny konne, populacje czapli, oraz innych przedstawicieli lokalnej fauny.

Wały Chrobrego i Nabrzeże Odry

Nadodrzańskie tereny przy Wałach Chrobrego nie bez powodu uchodzą za jedną z najpiękniejszych części miasta. Piękna zabudowa na górującej nad portem skarpie to efekt starań zasłużonego dla miasta burmistrza Hermanna Hakena. Charakterystyczne gmachy powstały na miejscu zabudowań dawnego Fortu Leopolda, chroniącego miasta przed obcymi wojskami. Reprezentacyjne schody, prowadzące do dzisiejszego Muzeum Narodowego, miały robić wrażenie na pasażerach przybijających do nabrzeża parowców, które kursowały do Szczecina między innymi z Sankt Petersburga.

Więcej

W 2013 roku oddano do użytku odnowione Bulwary Nadodrzańskie, zamieniając zwykłe nabrzeże
w popularne miejsce spacerów. Oświetlone i uzupełnione o niewielkie knajpki bulwary zbliżyły miasto do rzeki, robiąc krok w kierunku przedwojennego klimatu nadrzecznych ulic pełnych życia i handlu.

Różanka

Różankę założono w 1932 roku jako rosarium z około 10 tys. krzewów różanych. Arcydzieło architektury krajobrazu udekorowano rzeźbą zrywających się do lotu ptaków autorstwa Kurta Schwerdtfegera, powiązanego z Bauhausem profesora Szkoły Rzemiosła Artystycznego w Szczecinie.

Więcej

W latach 90. XX wieku teren popadł w zaniedbanie, jednak dzięki staraniom miasta w 2007 roku został odrestaurowany. Przywrócono barwne rabaty z ponad setką odmian róż, a na bazie oryginału zrekonstruowano brakującą rzeźbę. Szczególnie popularna w okresie kwitnienia róż, Różanka wzbogacana jest tymczasowymi wystawami na świeżym powietrzu oraz kameralnymi koncertami.

Cmentarz Centralny

Zaprojektowany przez Wilhelma Meyera-Schwartau i Georga Hanniga, powstały na początku XX wieku cmentarz jest jednym z największych i najpiękniejszych w Europie. 166,5 ha powierzchni bogate jest w 415 gatunków i odmian drzew i krzewów. Neogotycka architektura i szerokie, dobrze zaprojektowane aleje nadają cmentarzowi jego wyjątkowy klimat.

Więcej

Dla zwiedzających znajdują się tam odpowiednio opisane szlaki przyrodnicze i historyczne. informujące o rzadkich roślinach czy wyróżniających się przedwojennych nagrobkach. W szczególnym okresie około 1. listopada cmentarz rozświetla się tysiącami świateł zniczy, co podkreśla setki akcentów rzeźbiarskich i przeobraża aleje przystrojone migotliwymi światłami płomieni.

Sporty Wodne

23,8% powierzchni miasta zajmuje woda, z czego 65 km2 to jezioro Dąbie - jedyne w kraju, gdzie mogą cumować jachty pełnomorskie. Poprzez strategię rozwoju Floating Garden miasto mocno stawia na tereny nadwodne i zielone, dzięki czemu sporty wodne stały jednym ze strategicznych punktów rozwoju. Tradycje szkoleniowe, stare i nowobudowane w mieście mariny zapewniają odpowiednie zaplecze.

Więcej

Przygotowane szlaki kajakowe pozwalają odkrywać Międzyodrze i podziwiać miasto od strony rzeki. Imprezy takie jak Tall Ships Races ściągają do miasta największe i najsławniejsze żaglowce świata, a Zalew Szczeciński posiada infrastrukturę i warunki do uprawiania kite- i windsurfingu.

Baja Poland

Szczecin stanowi bazę zawodów, będących elementem pucharu świata w rajdach terenowych. Okolice Szczecina i dzisiejszego województwa Zachodniopomorskiego w czasach PRL były usiane terenami należącymi do wojska, po którym do dziś pozostały rozległe poligony. 

Więcej

Ten potencjał został wykorzystany i przykładowo jedną z części trasy rajdowej jest dawny poligon czołgowy w pobliżu jeziora Głębokie. Na czas rywalizacji przybywają do miasta kierowcy znani z rywalizacji w rajdzie Dakar, a ku uciesze mieszkańców zawsze jeden z odcinków odbywa się na ulicach Szczecina.

Basen Floating Arena

Szczecin znany jest jako miasto pływaków uhonorowanych medalami olimpijskimi. Aby wykorzystać ten atut. postanowiono wybudować nowoczesny basen olimpijski o długości 50 m. Ukończony w 2010 obiekt został wybrany na gospodarza pływackich mistrzostw Europy oraz Polski.

Więcej

Poza rozgrywanymi tam zawodami, basen Floating Arena jest otwarty dla amatorów pływania. Dzięki temu, że jest najbardziej nowoczesnym obiektem tego typu w mieście, cieszy się niesłabnącą popularnością.

Szczecińskie Centrum Tenisowe

Szczecin jest gospodarzem najstarszej i najbardziej prestiżowej zawodowej imprezy tenisowej w kraju: Pekao Szczecin Open. Impreza ta odbywa się właśnie na kortach Szczecińskiego Centrum Tenisowego przy alei Wojska Polskiego i od lat przyciąga widzów z Polski i zagranicy. Szczecińskie Centrum Tenisowe stanowi rozległy kompleks krytych i otwartych kortów z przygotowaną odpowiednio infrastrukturą oraz profesjonalną kadrą trenerską.

Szczecińska Gubałówka

Pomimo sporej odległości od polskich gór i bliskości morza, w Szczecinie można też zakosztować białego szaleństwa. W sezonie zimowym Szczecińska Gubałówka otwiera dwa dośnieżane i oświetlone stoki narciarskie, lodowisko oraz wybudowany w 2012 roku snowpark. Zimą i latem czynna jest tam drewniana bacówka, a na świeżym powietrzu działa grill.

Więcej

Umiejscowienie Gubałówki w Lasku Arkońskim w pobliżu malowniczej doliny Siedmiu Młynów i stadniny koni gwarantuje, że wyprawa w te rejony będzie ciekawym doświadczeniem

Azoty Arena

Ukończona w 2014 Szczecińska Hala Widowiskowo Sportowa otrzymała niedawno nazwę nawiązującą do głównego sponsora: Azoty Arena. Nowoczesna Hala to miejsce, gdzie odbywają się ważne wydarzenia sportowe, masowe imprezy muzyczne i koncerty (takie jak Eska Music Awards).

Więcej

Dodatkowo zimą otwarte jest tam lodowisko, a przez cały rok funkcjonuje centrum fitness. Swoje mecze rozgrywają tam szczecińscy koszykarze - King Wilki Morskie, jak również Chemik Police - drużyna siatkówki żeńskiej, mistrz Polski grający w sezonie 2014/2015 mecze w Lidze Mistrzów.

Stadion im. Floriana Krygiera

Szczeciński stadion imienia Floriana Krygiera jest miejscem dla miłośników piłki nożnej. Jest to stadion grającej w sezonie 2014/2015 w ekstraklasie drużyny Pogoń Szczecin. Drużyna ta gra w polskiej lidze od 1948 roku, z tradycjami i osiągnięciami sięgającymi nawet wicemistrzostwa polski.

Więcej

Kiedy samo oglądanie piłki nie wystarcza, można skorzystać z sieci małych stadionów otwartych dla każdego (zwanych Orlikami) lub wynajmować zadaszone boiska dla treningów w każdych warunkach pogodowych.

Źródło materiałów fotograficznych: www.szczecin.eu.

Życie w Szczecinie

Mieszkania

Szczeciński rynek mieszkaniowy oferuje spory wybór lokali do wynajęcia - jedno- czy dwupokojowych, o zróżnicowanych cenach i standardzie. Koszty bywają porównywalne z Poznaniem, za to niższe niż we Wrocławiu czy Warszawie. Napływowi Szczecinianie chętnie mieszkają w niskich blokach w zielonej dzielnicy Pogodno, wieżowcach na uniwersyteckich Gumieńcach, czy tradycyjnych kamienicach w pobliżu centrum. Z każdego z tych miejsc można łatwo dojechać do siedziby Metro.

Koszty życia

Szczecin to miejsce przyjazne portfelom mieszkańców. Koszty życia w porównaniu z resztą kraju kształtują się w okolicy średniej – jedna osoba jest w stanie zamieszkać, wyżywić się oraz poruszać po mieście za 1500-2000 złotych. I tak miesięczny bilet normalny na wszystkie linie zwykłe to koszt 100 zł, a do kilku kin w Tani Wtorek pójdziesz już za 14 zł. Za kawę w popularnych sieciówkach zapłacisz niestety tyle samo, co wszędzie… za to warto odwiedzić przytulne lokalne kawiarnie!

Komunikacja

Szczecińska sieć autobusów i tramwajów pozwala dotrzeć w wiele miejsc, i wciąż się rozbudowuje. Aktualne informacje znajdziesz na www.zditm.pl. Jeszcze w tym roku ma ruszyć długo wyczekiwany Szczeciński Szybki Tramwaj, łączący ze sobą oba brzegi Odry. Ruch samochodowy przebiega dość sprawnie (nasze korki to nic przy warszawskich czy poznańskich!), a duża ilość zieleni i czyste powietrze w mieście sprzyjają po prostu spacerom.

Rower miejski

W cieplejszych miesiącach roku mieszkańcy Szczecina mogą korzystać z alternatywnej formy transportu w mieście: od niedawna na bardziej aktywnych mieszkańców miasta w okresie od marca do grudnia czeka Szczeciński Rower Miejski! Stacji, gdzie można wypożyczyć lub oddać rower jest coraz więcej, a ich mapę w sezonie znajdziesz tutaj. Rowery cieszą się dużą popularnością – Szczecinianie chętnie korzystają z tego przyjaznego dla zdrowia i środowiska środka transportu.

Urzędy

Większość instytucji potrzebnych do załatwienia formalności znajdziesz w centrum miasta. Urząd Miejski znajduje się w sercu Jasnych Błoni przy Placu Armii Krajowej, a nieopodal - budynek II Urzędu Skarbowego przy ul. Felczaka. I Urząd Skarbowy znajdziesz w pobliżu Bramy Portowej, przy ul. Drzymały 5, a z kolei III US na Prawobrzeżu, przy ul. Rydla. Paszport wyrobić można w budynku Urzędu Wojewódzkiego przy malowniczych Wałach Chrobrego.

Biznes

Od kilku lat biznes w Szczecinie bardzo prężnie się rozwija. Obecnie działa tu ponad 67 tysięcy firm! W mieście funkcjonują nowoczesne obiekty biurowe, a całkowita istniejąca powierzchnia biur sięga 80.000 m2. Ponad 20 firm działa w branży SSC/BPO/ITO. Centra outsourcingu oraz usług wspólnych zapewniają obsługę w kilkunastu językach obcych. Szczecin przyciąga do siebie coraz więcej osób z innych rejonów Polski, jak i z zagranicy – coraz częściej można tu wykorzystać znajomość języków i zdobyć międzynarodowe doświadczenie.

Źródło materiałów fotograficznych: www.szczecin.eu.

Copyrights 2015 Metro Services PL

Sprawdź także: Go To Top